Eredmény: 1 - 5 (5) összesen

Téma: A műanyag nyílászárók karbantartása

  1. #1
    rss
    rss nem elérhető
    Senior Member
    Csatlakozott
    2011 október
    Összes hozzászólás
    263

    A műanyag nyílászárók karbantartása

    A műanyag nyílászárók hosszú távú, megfelelő (!) működésének alapkövetelménye a karbantartás. Sokan úgy gondolják, hogy az új, modern műanyag nyílászárókkal a beépítés után már nincs tennivaló a tisztításon kívül. Pedig ahhoz, hogy sokáig élvezhessük műanyag ablakaink, ajtóink előnyeit, szükséges évente legalább egyszer a vasalatok finombeállítása. Ezt érdemes szakemberre bízni, mert a „házi barkácsolással” akár tönkre is tehetjük a vasalatot, amelynek aztán sokkal nagyobb lesz a költsége, mintha kifizetnénk az évi egyszeri karbantartási munkákat. Ez általában 4-6 ezer Ft-ot jelent évente az összes nyílászárónkra, míg egy rosszul sikerült finombeállítás következtében felmerülő teljes vasalatcsere 20.000 forintunkba is kerülhet ablakonként.
    A finombeállításon kívül vannak praktikák, melyeket mi magunk is elvégezhetünk, ezzel növelve műanyag nyílászáróink élettartamát. Érdemes szintén évente egyszer a vasalatok olajozása pl. varrógépolajjal, de semmi esetre sem étolajjal. :) Némely vasalaton fel is tüntetik azokat a pontokat a vasalaton, melyeket olajozni kell.
    Hogy esztétikailag is megőrizzük ablakaink újszerű küllemét, a profilt mindig puha ronggyal tisztítsuk, langyos mosogatószeres vízzel. A műanyag ablak profilján fellelhető apróbb karcokat folyékony súrolószerrel tudjuk eltüntetni, pl. CIF. Jó tudni, hogy a fóliázott szerkezetekhez kapható javító filc, vagy festék, így ezek sérüléseit is van mód korrigálni.
    Fontos, hogy az üveget ne tisztítsuk újságpapírral, mert az megkarcolhatja a felületét. Itt is puha rongyot és ablaktisztító szert alkalmazzunk, legmegfelelőbb a mikroszálas kendő.
    Mindenképpen figyeljünk arra, hogy a vízrések ne legyenek eltömődve, mert ellenkező esetben ablakaink beázhatnak.






    Elég sok helyen láttam már, hogy a nyílászárók kilincsére ráaggatnak különféle dolgokat, mint pl. egy száradó ruhát, de ezt egyáltalán nem lenne szabad, hiszen a vasalatot az ablakszárny súlyához állították be a gyártó üzemben, tehát azon kívül terhelni mással nem szabad, mert a vasalat könnyen elállítódhat, ezáltal a műanyag ablakaink akadhatnak, nehezen záródhatnak.
    Nagyon sok gyártó már a megfelelőségi nyilatkozaton is feltünteti, hogy az évenkénti kötelező (!) karbantartási munkák elmulasztása esetén az esetlegesen felmerülő problémákra nem vállalja a garanciális javítást, így ennek költségét is magunknak kell állni. Tehát érdemes rááldoznunk azt az évenkénti 4-6 ezer forintot a karbantartási munkákra, mintsem a későbbi javításokat is saját zsebből kelljen fizetnünk. Természetesen a karbantartásokkor kapott papírt őrizzük meg, hogy ezzel bizonyítani tudjuk a gyártó felé a karbantartási munkák elvégzésének tényét.
    Karbantartást kérhet a beépítést végző cégtől, vagy az interneten is talál erre megfelelő szakembert.



    Részletek...

  2. #2
    Member
    Csatlakozott
    2012 március
    Összes hozzászólás
    33
    Ebben a témában már nagyon régóta keresem a válaszokat, ugyanis a fa nyílászárókat értelemszerűen könnyű karbantartani egy doboz festék, egy ecset, extrémebb esetekben egy csillagcsavarhúzó segítségével, azonban azt nem tudtam, hogy a műanyag ablakokat is lehet-e és ha lehet, akkor miképpen karbantartani. Most már végre tisztában vagyok vele, hogy a közvéleménnyel ellentétben a műanyag nyílászárók is komoly karbantartást igényelnek és nem csak úgy van vele a megrendelő, hogy beteszik az ablakot, majd az csak úgy ott van. Vannak egyébként bármiféle praktikák, amelyekkel házi körülmények között mi magunk is segíthetünk egy kicsit műanyag nyílászáróink védelmében? Aki tud efféle praktikákról, az legyen olyan kedves és ossza meg velünk!

  3. #3
    Junior Member
    Csatlakozott
    2012 március
    Összes hozzászólás
    29
    Idézet Ablakguru eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Ebben a témában már nagyon régóta keresem a válaszokat, ugyanis a fa nyílászárókat értelemszerűen könnyű karbantartani egy doboz festék, egy ecset, extrémebb esetekben egy csillagcsavarhúzó segítségével, azonban azt nem tudtam, hogy a műanyag ablakokat is lehet-e és ha lehet, akkor miképpen karbantartani. Most már végre tisztában vagyok vele, hogy a közvéleménnyel ellentétben a műanyag nyílászárók is komoly karbantartást igényelnek és nem csak úgy van vele a megrendelő, hogy beteszik az ablakot, majd az csak úgy ott van. Vannak egyébként bármiféle praktikák, amelyekkel házi körülmények között mi magunk is segíthetünk egy kicsit műanyag nyílászáróink védelmében? Aki tud efféle praktikákról, az legyen olyan kedves és ossza meg velünk!
    Én praktikákról nem tudok neked beszámolni, ugyanis itthon fából vannak az ablakaim, ugyanakkor testvéremnél panelházban műanyag ablakok vannak és a múltkor én is feltettem neki ezt a kérdést, hogy ő szokott-e bármit is csinálni az ablakaival karbantartás címszó alatt. Ő azt mondta, hogy az ég adta világon semmit, pár havonta egyszer megpucolják, akkor nedves ronggyal áttörölgetik a keretet is és ennyiben ki is merült a műanyag ablak karbantartása. Persze lehet, hogy vannak valami speciális szerek – esetleg valamiféle műanyagápolók –, de hat vagy hét éves ablakok voltak és ránézésre az ég adta világon semmiféle probléma nem volt bele, nem kopott, nem karcolódott, nem fakult, semmi, szóval szerintem nem igényel különösebb karbantartást. Habár extrém esetekben azért ne feledjük, hogy a műanyagot is lehet festeni – főleg fújni.

  4. #4
    Junior Member
    Csatlakozott
    2012 március
    Összes hozzászólás
    19
    Én nem tudom, de nekem amikor a szerelők végeztek a műanyag ablakok beépítésével, akkor azt mondták, hogy nem nagyon kell vele foglalkoznom a pucoláson kívül. A javítófilcet ők is ajánlották, illetve szóba került egy műanyagvédő spray is, de mondták, hogy ezek olyan dolgok, amiket – akár még a garancia időtartamán kívül is – ők minimális költségek ellenében el tudnak látni, szóval nekem a karbantartással konkrétan nem kell foglalkoznom. Nekem eszembe se jutna például lefesteni az egészet, habár alig pár hónapja használom az ablakaimat, de ránézésre olyan felülete van az egésznek, amin még a fújás is megfolyna.

    Ami jó tanácsot kaptam én is a kivitelezőtől, hogy próbáljak meg ne lógni az ablakon – ezt a gyerek azért kipróbálta rá pár hétre, de nem lett baj –, illetve, hogy finom anyagokkal törülgessem, hogy ne csak belülről, kívülről is tisztítsam azért időnként, mert az esőben manapság annyi káros anyag van, hogy az akár hosszabb távon kárt tehet a keretben, meg persze ilyen apróságok, hogy ne feszegessük őket, ne csapkodjuk az ablakokat, de normális ember ilyeneket amúgy sem csinál egy ablakkal, nem igaz? Szóval a műanyag ablak mellett számomra az is fontos érv volt, hogy nem kell festegetni és egyebeket csinálni vele karbantartás címszóval, pár hetente megtisztítom őket és ennyiben ki is merül az egész. Persze aki tud valami jó és működő módszert, ossza meg velem is, mert amellett, hogy vigyázom az ablakaimra, ha van csodaszer, akkor én is megveszem rá, hogy minél tovább jó szolgálatot tehessenek.

  5. #5
    Moderátor
    Csatlakozott
    2011 június
    Összes hozzászólás
    13
    A műanyag ablak alap körülmények közt különleges karbantartást nem igényel.

    Sima por, kosz, eltávolítása mezei langyosvízzel locsolva, törölni csak vizes és nagyon puha ruhával.

    Ha mindenképp akarjuk vagy úgyérezzük ápolni kell mert pl mattul a felülete akkor is csak kimondott műanyag ápoló szerrel töröljük át.
    Sem hypo-t sem súrolót se kloridokat ne használjunk.
    Nagyon makacs szennyeződés, madár ürülék, kátrányos pötty stb. esetén speciális műanyag tisztítót próbáljunk beszerezni de ha nem sikerül végső esetben híg folyékony súrolóval meg lehet próbálni bár az árthat a felületnek ezért mégha sikerül is karc és folt mentessé tenni mindenképp kezeljük le kimondott műanyag ápoló szerrel.

    ITT HÍVNÁM FEL A FIGYELMET arra hogy a hazai gyártók átlag max 5év szavatosságot vállalnak a fehér és színes profilra színeződés és anyagrepedés, deformáció ellen, és mindössze 1 ÉV A VASALAT SZAVATOSSÁGA!

    Ezért is a további javaslatok minden Fa, Fa/alu, Műanyag, és Alumínium nyílászáróra érvényesek:

    - A vasalatoknak un. teflonos kenő sprayvel vagy hasonlóval de végső estben műszerolajjal való ÉVENTE egyszeri kenése célszerű. (javítja a működtethetőséget növeli az élettartamát)
    Van vasalat amelyen jelzik is hogy hol célszerű de pl. a szárnyon a mozgó záró fejek tövénél leginkább iletve a tok- szárny kapcsolatánál a forgó mozgó alkatrészeket.

    - A gumitömítések kereskedelemben kapható gumiápoló szerekkel vagy egyszerű glicerines vattával való áttörlése ÉVENTE egyszer szintén óvja a tömítés rugalmasságát, ezzel biztosítva hosszútávon a kiváló szigetelést. Szilikon sprayt is szoktak használni de véleményünk szerint nem az igazi mert ronthat a gumi anyagszerkezetén.

    Amennyiben működtetési probléma, nehézkes nyitás, zárás, netán buktatás, vagy szorulás, beragadás történne nyílászáróján, ne rángassa, ne feszegesse, nem kell csodaszereket kenőzsírokat stb tömni bele, helyette :
    - hívja a vásárlás helyét
    - vagy ha az megszünt, akkor az ablak profil márkájának legközelebbi szervizét,
    - ha azt sem tudja, akkor meg kell nézni egy kinyitott szárnyon, a falcban, vasalaton feltüntetett típust, és keresni kell egy közeli ablakkereskedést aki dolgozik ezzel a típusú vasalattal!


    Termékeinket garancia időn belül ingyenesen szervizeljük, alkatrész utánpótlás ha anyaghibából ered, garancia időben, díjmentes.
    Garancia időn túl kiszállási (km) és szervíz és anyag díjjal állítunk be és javítunk.
    Más termékeket ha azonos tartozékú pl. vasalatúak kiszállás (Km) és eseti díjazás ellenében.
    Szervíz beállítást, javítást bármely terméken kiszállási (km) és esetdíj ellenében vállalunk de csak ha az nem jár alkatrész cserével.
    ( sajnos tőlünk típus idegen alkatrészek beszerzését, pótlását nem tudjuk vállalni )

    www.ablakmajor.eoldal.hu (Szigetszentmiklós és környékén, Dél Pest, Dél Buda és Pest megye környékén)
    Utoljára módosítva: ablakos által : 2012 máj. 11. 20:35

Hozzászólás szabályai

  • Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •