Sziasztok!
*Először is, engedjétek meg hogy Boldog Újévet kívánjak minden kedves olvasónknak!
* Idei első cikknek egy igazi csemegével készültem nektek, ami nem más, mint a Medeco Biaxial zárbetét.


* Egy pár szóban a gyártóról:
* A Medeco, azaz "Mechanical Development Company" az 50-es évek közepén kezdte pályafutását egy kis szerszám- és festékboltként Amerikában. Az egyik tulajdonos, név szerint Roy C. Spain elkezdett gondolkodni azon, hogy zárbetétet kellene gyártani. A*gondolatot egy beadott szabadalom követte, majd nekifogtak a gyártásnak. Mr. Spain 50.000 dolláros, tehát nagyjából 10.000.000 forintos jutalmat ajánlott annak, aki elsőként megpickeli a zárbetétet. Hosszas próbálkozások és bukások után, egy New Yorki nyomozónak sikerült egyszer megpickelni a "mágikus" zárbetétet, de többször neki sem ment. Ugyanis a zárbetét speciális kialakítása nagyban megnehezítette ezen zárbetét manipulációs nyitását, a kulcsnak nem csupán megfelelő szintbe kellett nyomnia a csapokat, de egy bizonyos szögbe el is kellett fogatnia a sikeres nyitás érdekében.
* Nagyjából innen indult útnak a Medeco, ami ma már egy 12.000 négyzetméteren működő, közel 400 dolgozót foglalkoztató gyárat működtet Salem-ben.
Lássuk tehát, mi is adja a zárbetét igazi esszenciáját:
*Az én példányom egy 5 csapos, amerikai kivitelű betét, amihez a 2011-es LockCon-on sikerült hozzájutnom.
*Elsőre kézbevéve semmi ijesztő nem látszik rajta, 5 aktív zárócsap-párral rendelkezik, és a stift furatokat alulról hernyócsavarral zárják le a könnyebb szét- és összeszerelhetőség érdekében ( ez gyakorlásnál jól jöhet).
* Ha megnézzük a kulcsot, egyből egy furcsaságot lehet felfedezi rajta, mégpedig hogy a szokásos különböző mélységű bemarások egyenként különböző szögbe is vannak marva. De miért is?
A kulcs:


*Ha szétszedjük a zárbetétet, egyből fény derül a titok nyitjára. Maguk az alsó stiftek hagyományos, sima vagy gomba alakú kiképzéssel rendelkeznek.
Ha alaposabban megnézzük a felső stifteket, látszik, hogy nem hagyományos kialakításúak. Mindegyik egy oldalt lecsapott fejjel rendelkezik,a stiftek oldalába pedig egyenként változó helyre egy nútot véstek.

*
Stift magában:

Még alaposabban megvizsgálva azt is láthatjuk, hogy stift alja rendelkezik egy kis kiálló stopperrel, illetve a hengerben lévő stift furat sem teljesen kör alakú, hanem rendelkezik egy oválisabb résszel, amiben a stopper szabadon mozoghat, így a felső stift egy adott szögben elforoghat a furatában.


*
*Ezen kívül a henger rendelkezik egy oldalsó rugóztatott elemmel, úgynevezett sidebarral, ami hasonlóan a mágneses elzett zárbetétekhez, a házba mart nútban kapaszkodik zárt állapotban, illetve stiftenként rendelkezik egy, a hengerbe benyúló stiftel, mely a felső stiftekre mart nútba illeszkedik bele.

* Amikor a kulcsot a zárbetétbe illesztjük, az egyrészt a nyitási pozícióba állítja a stiftpárokat, másrészt elforgatja a csapokat a megfelelő szögbe. Amikor a megfelelő szögben állnak a felső stiftek, a sidebar beül a stiftek oldalában található nútba, így biztosítva a henger szabad elfordulását.

Kulcs beillesztve, a csapok elfordulva:

*Ezt így egybevéve, egy egészen aranyos kis zárbetétet kapunk, amit beismerem, a mai napig nem sikerül szimplán egy darab pickel nyitnom, ámbár kering róla jópár video a neten. Nyitási módok léteznek a zárbetéthez, gyártottak pl. hozzá egy speciális E-picket úgy 14 éve, amit egyrészt nagyon drágán adtak, másrészt aki vett belőle, az szidta mint a bokrot, állítólag nem működött hatékonyan.

Medeco e-pick:

*
*Idáig talán a leg beváltabb szerszám a Jon King által megalkotott Medecoder:



*
A szerszám úgy működik, hogy miután megpickeltük a stiftpárokat, a felső stiftben lévő nútba felülről egy vékony rugóacél szálat csúsztatunk be. A szál egy fém markolathoz van rögzítve, és ezt előre-hátra tologatva tudjuk a stiftet a helyére forgatni. A szerszám rendelkezik egy leolvasó résszel is, ahol egyből meg tudjuk nézni, milyen szögben is kellene hogy álljon az adott stift. Ha mind az öt stiftet sikerül beforgatnunk vele, nyert ügyünk van, és nyílik a zárbetét. A szerszám házilag is könnyen elkészíthető, tervrajz és méretek, illetve több fénykép itt:
http://theamazingking.com/medecoder.php

Én ennek a szerszámnak az egyszerűsített megoldásával dolgozom, egy 0,5mm-es rugóacél szálat fogtam be egy alumíniumcsőbe két hernyócsavarral ( a cső egy ingo féle abus pick markolata volt előzőleg).

Rugóacél szálat nem nehéz szerezni, pl. a Conradnál is megvásárolható, 2-300 forint métere, az alucső pedig egy régi függönytartó csőből is levágható.
*
A gond, hogy a medeco erre a sebezhetőségre hamar reagált, és az új zárak stiftjein a nút felső része le lett zárva, így ez a módszer csak a régebbi típusokon működik.


*Ha esetleg egy ilyen zárbetéttel hoz titeket össze a sors, feltétlenül küldjétek be a Nyitva! listába :)
Üdvözlettel:
Lockpickfan




Részletek...