Eredmény: 1 - 4 (4) összesen

Téma: A műanyag nyílászárók beépítése

  1. #1
    rss
    rss nem elérhető
    Senior Member
    Csatlakozott
    2011 október
    Összes hozzászólás
    263

    A műanyag nyílászárók beépítése




    Ha azt gondoltad, hogy az ablakcsere során felmerülő kérdések/lehetőségek a cég és a profil kiválasztásában ki is merültek, tévedsz. Nagyon fontos kérdés lehet a beépítés módja, hogy bontásos csere esetén milyen helyreállítási munkákat tartalmaz a szerződés (már ha egyáltalán tartalmaz), és milyen kiegészítő termékek/szolgáltatások szükségesek a komplett nyílászárócseréhez, hogy a beépítés után ne kapjunk agyvérzést a bánatosan pislogó fedetlen téglák láttán.
    Akkor kezdjük a panel épületeknél. Ha panel házban lakunk, nem igazán van miről döntenünk, már ami a beépítést illeti, hiszen itt nem indokolt a régi tokba történő szerelés, mivel a fal nem fog sérülni a bontás során, tehát tulajdonképpen nem lesz szükség komolyabb helyreállításra, csak a szerelési hézagok elfedésére, amire tökéletesen megfelel a takaróléc.
    Tégla épület esetén már elkezdhetünk gondolkodni azon, hogy bevállaljuk -e a felfordulást, illetve a magasabb végösszeget, avagy kompromisszumokat kötünk, és megelégszünk a kisebb üvegfelületekkel, a nem tökéletes hő-, illetve hangszigeteléssel (a régi tégla épületeknél a tok és a fal között nem igazán van szigetelés), és a régi tokot meghagyva építtetjük be új ablakainkat.
    Tehát tégla ház esetén fontos kérdés: bontással történő cserét szeretnénk, vagy régi tokba történő beépítést?
    Amennyiben a bontás mellett döntünk, a végeredmény mind hő-, mind hangszigetelésben jobb lesz (persze ez nagy mértékben függ a kiválasztott profiltól, illetve annak üvegezésétől, mert egy magasabb minőségű, jobb értékekkel rendelkező ablak régi tokba történő beépítésével is elérhetjük azt a hatásfokot, amit egy silányabb minőségű műanyag ablak bontással történő cseréjével...remélem érthető), azonban a fal ebben az esetben mindenképpen sérülni fog. Tehát a bontással történő csere esetén szükség lesz helyreállításra, ami alatt a különböző ablakos cégek mást és mást értenek, így érdemes rákérdezni, hogy ez pontosan mit takar az adott helyen. Van, ahol csupán a szerelési hézag takaróléccel történő eltakarását értik, ami vajmi keveset segít a látvány élvezhetőbbé tételén, magyarul a téglákat nem fogja eltüntetni, így erre vagy kerítünk egy külön szakembert, vagy az ablak elé toljuk a régi, plafonig érő szekrényünket. Ha teljes lakásfelújítás során cseréltetjük ki az ablakainkat, akkor semmi gáz, hiszen úgyis csak az ablakcsere után lenne kiglettelve, lefestve falunk, erre pedig biztos akad egy szakember a felújítók között. Visszakanyarodva a szerződésben szereplő „helyreállításra”, szóval ezt mindenképp érdemes még a munkálatok előtt letisztázni a megbízott céggel, hogy ne utólag érjenek minket meglepetések. Ha a válasz kőműves helyreállítás, tehát konkrétan a sérült fal helyrehozatala, vagy gipszkartonnal történő lefedése, és nem a szerelési hézag eltakarása, akkor nem fogunk csupasz téglákkal szemezni a munka befejeztével. Néhány cég hajlamos az olcsóbb végösszeg miatt takarólécezéssel kalkulált árajánlatot kiadni, de ezzel nekünk semmivel sem lesz olcsóbb a kivitelezés, hiszen akkor még külön kőműves után is rohangálhatunk, és ugye Ő sem dolgozik ingyen...


    Lássunk két szemléltető példát:

    Bontással történő csere után a fal állapota

    A sérült fal helyreállítása
    Ha szeretnénk elkerülni a nagyobb felfordulást, és a régi tokba történő beépítés mellett döntünk, akkor bizony kompromisszumokat kell kötnünk. Ebben az esetben értelemszerűen kisebb lesz az üvegfelület, és a már előzőekben említett okok miatt a hő- és hangszigetelő értékek sem lesznek olyan jók, mint egy bontással történő csere esetén. Viszont „nem verik szét a falat” a beépítők. Persze itt is adódnak esztétikai szempontból nem túl előnyös látványelemek, mint pl. a régi tok, ami ugye alapesetben látszódni fog, ha szintén csak a szerelési hézag eltüntetésére szól a szerződésünk. A régi tok eltakarására a gipszkarton a legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás, ezt utána kedvünkre festhetjük le akár hupilila színűre is. Gipszkarton borítással azonban már majdnem ott tartunk végösszegben, mint a kőműves helyreállítással számolt bontásos cserénél, így érdemes alaposan megfontolni, hogy inkább a tisztaságot és a kevesebb takarítást, vagy a jobb értékeket vesszük figyelembe.


    Amit még érdemes az árajánlatban és a szerződésben megnézni:

    • párkányt, illetve könyöklőt tartalmaz -e
    • a bontott nyílászáróinkat elszállítják -e a helyszínről
    • a „helyreállítás” módját tisztázni
    • panel épület esetén a takarólécezést belekalkulálták -e a költségekbe
    • valóban az a profil/üvegezés/vasalat szerepel -e a szerződésben, amelyre ajánlatot kaptunk




    Részletek...

  2. #2
    Member
    Csatlakozott
    2012 március
    Összes hozzászólás
    33
    Úgy gondolom, hogy ezek a lehetőségek a fa nyílászárók esetében is érvényesek. A beépítésükkel kapcsolatban ott is ugyanúgy körültekintően kell eljárni. Egy rokonom járt nemrégiben elég rosszul az ablakcserével, amit hozzá nem értő kezekre bízott, így nem csak az egyik helyiséget meszelhette teljesen újra – akkora kárt okoztak az asztalosok, hogy javításról szó sem lehetett –, hanem még a külső vakolatot is javítania kellett. Szerencsére jó fejek voltak, mert levonták az ablakok árából a rokonomat ért kárt, ugyanakkor aki nem ismeri ilyen jól az ablakok készítőit vagy egy nagyobb céggel végezteti a munkát, akik nem foglalták szerződésbe ezt, az bizony alaposan pórul járhat, mert nem csak a drága ablakokat kell kifizetnie, hanem még a javítási költségeket is. Erre tényleg nem árt odafigyelni!

  3. #3
    Junior Member
    Csatlakozott
    2012 március
    Összes hozzászólás
    24
    Ahogyan olvastam, a műanyag nyílászárók esetében is hasonló módszerrel történik a beállítás, mint a fa alapanyagú ablakok esetében, tehát lényeges különbség ezzel kapcsolatban nincsen. Ugyanakkor a beállításkor keletkező károkra tényleg nem árt odafigyelni!

    Ugyan nem ablakokkal kapcsolatos, hanem lambériázással kapcsolatos tapasztalataim vannak ilyenek, de volt alkalom, hogy én is elkergettem a házból kivitelezőket, mert olyan trehány munkát végeztek, hogy azt inkább nem minősíteném. Plafonlambériázásról volt szó, az összes tetőtéri helyiséget szerettük volna így kivitelezni. Én azonban elkövettem azt a hibát, hogy nem a bevett szakembernek szóltam, hanem egy fiatal, referencia nélküli párosnak, akik elsőre komolynak tűntek, vadonatúj szerszámok, korrekt ár, beígért gyors munka. Elég volt azonban az első négy órát végignéznem ahhoz, hogy tudjam, ezeknek a kezébe maximum fakanál való. A lambériákat ferdén, a vízzel nem törődve rakták be, a létrával rendre leverték a frissen meszelt falat, több lambériát is elrontottak úgy, hogy rosszul vágták mértre – rövidebb lett, így mehetett tűzifának –, a munkamódszert pedig már nem is kívánom leírni, mert szerintem el sem hinnétek. A lényeg, hogy egy forintot sem fizettem nekik, amiből kis híján bírósági ügy is lett. Ebből tanulva a jövőben egyrészt nem foglalkozom feltűnően jó áron dolgozó kezdőkkel és még a legkisebb munkával kapcsolatban is szerződést iratok. Ti is tegyetek így!

  4. #4
    Junior Member
    Csatlakozott
    2012 március
    Összes hozzászólás
    19
    Nagyon friss tapasztalataim vannak a műanyag nyílászárók beépítésével kapcsolatban, habár hozzátenném, hogy ellentapasztalatom nincs, így nem volt még részem fa ablakok beépítésében, de azt tudom, hogy a műanyag változatok esetében nagyon gyors a művelet és hamar megy.

    Habár végig ott sürögtem-forogtam és igyekeztem segíteni a mesteremberek körül, a folyamatra teljes egészében nem emlékszem. A bontás művelete, amikor kiszedték a fa nyílászárókat, az elég nagy koszt okozott, ahogyan az várható is volt, így ebben az esetben ajánlatos alaposan letakarni a bútorokat, felszedni a szőnyeget és bepapírozni mindent, mert óriási por lesz, de a beállítás már feleennyire sem lesz se zajos, se piszkos.

    Amire emlékszem, hogy behozták, majd kicsomagolták az ablakokat, előtte pedig a falat, az ablakréseket szépen rendbe tették, befedték egy kis habarccsal, vízszintbe hozták mindegyik oldalt és ahol szükséges volt, ott az ablak méretéhez igazították a távolságokat. Amikor megkötött ez az anyag – ez a bontás után felhordásra került és másnap már dolgoztak is vele – már rakták is be az új nyílászárókat. Hogy pontosan miképpen és hogyan, arra nem emlékszem, de alig két óra elteltével már a helyén volt a tok és estére már be is lehetett zárni az ablakokat. Ha jól rémlik, akkor valami purhabhoz hasonló masszával állították és fixálták a kereteket, majd a széleket bevonták valamiféle habarcsanyaggal, így a meszelés után úgy nézett ki az egész, mintha az új ablakok már ezer éve ott lettek volna.

    A beállítás maga a teljes lakásban alig három napot vett igénybe és ez a folyamat sem nagy kosszal, sem nagy zajjal nem járt, a szomszédok sem panaszkodtak a munkálatok miatt, így én semmi rosszat nem tudok elmondani ezzel kapcsolatban, csak pozitív tapasztalataim vannak a berakással kapcsolatban, de magukkal a nyílászárókkal sincs problémám, kiválóan szuperálnak és szigetelnek.

Hozzászólás szabályai

  • Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •