Eredmény: 1 - 6 (6) összesen
Like Tree1Likes
  • 1 Post By ablakos

Téma: Olcsó húsnak híg a leve...

  1. #1
    rss
    rss nem elérhető
    Senior Member
    Csatlakozott
    2011 október
    Összes hozzászólás
    263

    Olcsó húsnak híg a leve...

    Ez tulajdonképpen így működik a műanyag nyílászárók esetében is. Elég sok ajánlatok adunk ki naponta, amelyekre gyakran kapjuk azt a választ, hogy „Köszönjük, de egy kedvezőbb ajánlat mellett döntöttünk”. Ahogy szinte minden termékből, a műanyag nyílászárókból is léteznek már-már pofátlanul olcsó darabok. De vajon az adott kereskedőnek miért éri meg ennyivel olcsóbban adnia a terméket, mint egy hasonló műszaki tartalommal rendelkező más típusú, jóval drágább ablakot?
    Először is, két 5 légkamrás műanyag ablak között is olyan minőségbeli különbségek lehetnek, mint egy eredeti és egy józsefvárosi piacról származó Nike cipő között. Persze egy laikus érdeklő csupán azt látja az ajánlatokban, amikor összehasonlítja őket, hogy mindkét típusnál azonos a kamrák száma, az üvegezés Ug értéke is megegyezik, így innentől kezdve nagyrészt az ár alapján dönt. De arra nem gondol, hogy nyilván valamivel spórolnia kell a gyártónak, hogy ilyen nyomott áron tudja kínálni a termékeit. Persze, jó magyar szokás szerint minden bizonnyal az jön le az egészből, hogy a másik – jóval drágább nyílászárót árusító – cég az Ön ablakain akar meggazdagodni. Biztos vannak ilyen kereskedők is, de általában a magasabb minőséget jelenti az árkülönbözet, két azonos műszaki tartalommal rendelkező nyílászáró esetében.
    Melyek lehetnek leendő – gyanúsan olcsó - műanyag ablakaink gyenge pontjai?



    1. Profil – Nem mindegy, hogy a profil falvastagsága és a légkamrák közötti elválasztó falak milyen vastagok. Értelemszerűen minél vastagabbak, annál stabilabb, ellenállóbb a nyílászáró. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a két azonos légkamraszámú nyílászáró beépítési mélysége is ugyanannyi -e. Mert nem mindegy, hogy egy 5 légkamrás ablak tokszélessége 60, vagy 70 mm. Annak is érdemes utánakérdezni a gyártónál/kereskedőnél, hogy honnan érkeznek a profilok.
      Fontos, hogy a műanyag ablakprofil „A” kategóriás legyen. Néhány gyártónál kaphatók „B” kategóriás profilból készült ablakok -persze ezt nem hirdetik-, ezeknek a falvastagsága lényegesen kisebb, ezért a stabilitása rosszabb.
    2. Vasalat – Manapság majdnem mindenről olvashatunk az interneten, tehát ne legyenek lusták utánanézni a lehetséges ablakprofiloknak, vasalatoknak, még az ablakcsere előtt. Ezekről különböző fórumokon is olvashatnak, márkafüggetlenül, megrendelők tapasztalatai alapján leírt véleményekről, és segíteni szándékozó szakemberektől. Utólag, amikor már probléma van a nyílászárókkal, hiába olvasgatnak... Mivel nem szeretnék konkrét márkát írni, legyen annyi elég, hogy vannak nagyon jó, jó és – elnézést – szar minőségű vasalatok. Mivel a vasalat a nyílászáró „lelke”, nem mindegy, milyen kerül ablakainkba/ajtóinkba. Egy gyengébb vasalat megkeserítheti életünket, ha havonta szakembert kell hívnunk, mert akad az ablak, vagy éppen nem tudjuk bezárni. Persze megtanulhatjuk mi is beállítani a vasalatot, de nem hiszem, hogy ilyesfajta ambícióink lennének. Egy ablak vasalatának ma már tartalmaznia kell a mechanikus résszellőző funkciót és a hibás működtetés gátlót is.
    3. Merevítés – Van, aki esküszik a műanyag merevítésre – volt „szerencsénk” vele dolgozni, nem volt benne köszönet- , van, aki az acél merevítés mellett teszi le a voksát. Mi is ez utóbbit támogatjuk, mivel sokkal merevebbé, stabilabbá teszi a szerkezetet. Van olyan gyártó, aki a tok és szárnyprofilba egyaránt tesz merevítést, de sajnos olyan is létezik, amely a szárnyprofilból „kifelejti” azt. Olyanról is hallottam, aki a tokból is kispórolta az acélt. A merevítéseknek is több fajtája létezik: van a zártszelvény, amely tulajdonképpen körbeöleli belülről a tokot, és van az „U” alakú, mely a profil 3 oldalát merevíti.
      Újabban léteznek olyan profilok, melyekbe nem tesznek hagyományos merevítést, hanem a belső kamrák vannak úgy kialakítva, hogy megadja a tokprofil stabilitását, valamint a szárnyba beleragasztják az üveget (ékelés helyett) és ez adja meg a merevségét.
      A legfontosabb az, hogy a műanyag ablak gyártója a profilgyártó által előírt merevítést használja, ne ezzel akarja csökkenteni a gyártási költséget.



    Természetesen a felsoroltakon kívül még számtalan összetevőn spórolhatnak az olcsó ablakok gyártásánál, de ezek a legfontosabbak, amelyekre érdemes odafigyelni, nem csak az olcsóbb műanyag nyílászárók esetében.



    Részletek...

  2. #2
    Member
    Csatlakozott
    2012 március
    Összes hozzászólás
    33
    Őszintén szólva én ezek miatt a dolgok miatt ódzkodom a legjobban a műanyag nyílászáróktól, mert a legtöbb helyről azt hallottam, hogy a fa ablakok és ajtók sokkal tartósabbak. Olyant is hallottam a témában járatosabbaktól, hogy azokra a házoldalakra, amelyeket állandóan süt a nap, nem is tanácsos műanyag nyílászárót helyezni, mert azokat a nap egy idő után ki fogja fakítani, majd később a műanyag természetes élettartamát követően porladni kezdenek a keretek. Saját tapasztalataim szerint a fa ajtókat és az ablakokat is alaposan kikezdi a nap, de azok lekenhetők UV-védő festékkel, amit akár évente megismételhetünk, de a műanyag változatok esetében vannak ilyesmi módszerek? Egyáltalán igazak azok az információk, hogy hosszú távon – legalább két évtizedről van szó – elfáradnak, elöregednek azok a műanyag ablakok, amelyeket sokat ér a nap, az eső és a hó? Ezt követően már tényleg csak a teljes csere segíthet?

  3. #3
    Junior Member
    Csatlakozott
    2012 március
    Összes hozzászólás
    19
    Egyáltalán nem értek egyet a fentiekkel. Mi viszonylag elég olcsón meg tudtuk úszni a teljes ablakcserét – fa ablakról műanyagra váltottunk –, és amikor a szaki kijött felmérni a terepet, majd felcsapta a katalógust, akkor mondtuk neki, hogy egy erős középkategóriát kérünk. Ő mondta, hogy nem érdemes túl drágát sem vennünk, mert maximum anyagösszetételben vagy vasalatban lehetnek különbségek, de ezek olyan minimálisak, hogy normális, tehát hétköznapi terhelés mellett nem lehet vele probléma. Éppen ezért a kivitelező ajánlására nem a legolcsóbbat ugyan, de nem is egy kifejezetten drága kategóriát vásároltunk.

    Habár még csak egy éve vannak beépítve az új műanyagablakok, azért már alaposan igénybe voltak véve, a gyerek például rögtön az első héten felavatta, rácsimpaszkodva hintázott az egyiken, a másiknak pedig sikerült annyira nekimenni, hogy azt még egy faablak is megérezte volna, de itt nemhogy az üveg nem mozdult ki a helyéről vagy nem rezzent meg, még a vasalat és a merevítések is a helyükön maradtak, holott nem fémből, hanem műanyagból készültek. Nyilván hosszabb távon jobban oda kell majd figyelnünk rá, mintha például a drágább változatokat építettük volna be, de úgy gondolom, hogy ha az ember vigyáz a nyílászáróira, akkor nem lehet vele probléma, itt az egész a mentalitáson múlik.

    Ablakguru: Kérdeztem anno a szakit, hogy mit lehet csinálni később karbantartás címszóval, de ő azt mondta, hogy semmit, ha gondolom pár évente hívjam ki, majd ő átnézi és lerendezi ezt a témát. Direkt rákérdeztem a fakulásra és a deformációra is, de ő azt mondta, hogy ilyentől aztán végképp nem kell tartanom, mert extra erős műanyagból készültek ezek az ablakok, így a természet nem kezdheti ki őket, de ha mégis, ők valahogyan meg tudják oldani a problémát. Nem merültünk bele, hogy miképpen, de ebből arra következtettem, hogy akkor ezek szerint nem csak a teljes csere segíthet az esetleges sérülések esetében.

  4. #4
    Moderátor
    Csatlakozott
    2011 június
    Összes hozzászólás
    13
    Olcsó ablaknak ritka kivétellel de rom a neve! (mindegy hogy fa vagy műanyag)

    A műanyag ablak ha jó márkájú, innvoatív gyártó alapanyagából készül, kellő vastagságú kamrafalakkal, merevítő acéllal és tartós hőszigetelő üvegezéssel, modern 4 fejes hegesztő gépeken, képzett munkaerővel, jó és biztonsági elemet is tartalmazó működtető vasalattal, megfelelő minőségbiztosítás mellett gyártva vetekszik egy jó fa ablakkal!

    Kezelés mentességben többre képes mint bármelyik sima fa ablak.

    Ha megfelelő alapanyagból készül nem sárgul és nem szürkül, nyugaton már 20-25 éves működő darabok is vannak.

    Egyedül a Fa/Alu borítású képes többre!

    DE ha valaki a műanyagot szeretné igazán tartóssá tenni arra is van eloxált alumínium borítás porszórt hőkezelt festéssel, meghatározott RAL színekben akár 3 féle faerezett mintás színben, vagy porszórt antik fém jellegű világos és sötét szürke színből.

    Acél merevítés kell bele, kivéve a beragasztott üvegezésű szárnyba, de a tokba ott is raknak!
    A horgany acél merevítés annál jobb minnél többször hajlított és minnél vastagabb az anyaga.

    Ne vegyünk ablakot picike ablaktákoló üzemektől és mindenféle szórólapon olcsóbbnál olcsóbbat hirdető fullajtároktól, csak gyári márkaképviseletektől és szakkereskedőktől akiknél szaktanácsadást, szakszerű felmérést kapunk és beépített referenciát tudnak mutatni.
    nyilaszaroforum örült ennek az írásnak.

  5. #5
    Junior Member
    Csatlakozott
    2012 május
    Összes hozzászólás
    9
    Én is azon a véleményen vagyok, hogy - főleg műanyag nyílászárók és úgy általánosságban ajtók, ablakok esetében - egyáltalán nem az olcsó a jó. Pillanatnyi és átmeneti megoldásnak lehet nem rossz, pénzszűkében is alternatíva, de ha igazán jól szigetelő ablakokkal szeretnénk felszerelni lakásunkat, akkor ne fukarkodjunk a pénzzel, mert ablakot jó esetben egy ember csak egyszer vesz az életében, annak egy életet ki kell szolgálnia, így sem elkapkodni nem szabad a döntést, sem beleugrani nem szabad az olcsóbbakba. Amikor mi megvettük az ablakokat, nekünk is mondták, hogy az olcsóbb ablakokat nem is ajánlják, mert bár így maguk ellen beszélnek, az igazi tartósság a középárkategóriától kezdődik. Az olcsó ablakok a szakember szerint azoknak jók, akiknek csak egy ablak kell, hogy ott legyen, hogy bejöjjön rajt a fény és szigeteljen, de mindennapi használatra, állandó nyitogatásra nem alkalmasak, hosszabb távon ugyanis ezek könnyebben megsérülnek, mint a drágább ablakok. Ez nagy általánosságban szerintem az élet minden egyes területére igaz, így szerintem maximálisan helytálló az a mondás is, miszerint olcsó húsnak híg a leve...

  6. #6
    Junior Member
    Csatlakozott
    2012 május
    Összes hozzászólás
    9
    Ha normális minőséget veszel, akkor a műanyag ablakok is lesznek olyan tartósak, ha csak nem tartósabbak, mint a fából készült ablakok, sőt, a szigetelésük sem veszik el az idők folyamán!

    Idézet Ablakguru eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Őszintén szólva én ezek miatt a dolgok miatt ódzkodom a legjobban a műanyag nyílászáróktól, mert a legtöbb helyről azt hallottam, hogy a fa ablakok és ajtók sokkal tartósabbak. Olyant is hallottam a témában járatosabbaktól, hogy azokra a házoldalakra, amelyeket állandóan süt a nap, nem is tanácsos műanyag nyílászárót helyezni, mert azokat a nap egy idő után ki fogja fakítani, majd később a műanyag természetes élettartamát követően porladni kezdenek a keretek. Saját tapasztalataim szerint a fa ajtókat és az ablakokat is alaposan kikezdi a nap, de azok lekenhetők UV-védő festékkel, amit akár évente megismételhetünk, de a műanyag változatok esetében vannak ilyesmi módszerek? Egyáltalán igazak azok az információk, hogy hosszú távon – legalább két évtizedről van szó – elfáradnak, elöregednek azok a műanyag ablakok, amelyeket sokat ér a nap, az eső és a hó? Ezt követően már tényleg csak a teljes csere segíthet?

Hozzászólás szabályai

  • Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •