Eredmény: 1 - 7 (7) összesen

Téma: Alapfogalmak, melyekkel jobb, ha tisztában vagy még a csere előtt

  1. #1
    rss
    rss nem elérhető
    Senior Member
    Csatlakozott
    2011 október
    Összes hozzászólás
    263

    Alapfogalmak, melyekkel jobb, ha tisztában vagy még a csere előtt



    Minden bizonnyal azért olvasol tovább, mert nyílászárócsere előtt állsz (vagy a műanyag nyílászárók a perverzióid), és szeretnél tájékozódni a különböző típusú műanyag ablakok és ajtók előnyeiről, hátrányairól, a lehetőségeidről és az árakról.
    Az oldal célja, hogy a lehető legtömörebb és legérthetőbb formában összefoglalja azokat a dolgokat, amik egy nyílászáró csere előtt álló -és nem a szakmában dolgozó- számára nem egyértelműek, de annál fontosabbak lehetnek mind a kiválasztott típus, mind az ár szempontjából, valamint egy kicsit eligazítunk a beépítéssel kapcsolatos útvesztőkben is.
    Próbálunk válaszokat adni az ablakcsere előtt állókban -ilyenkor általánosan- felmerülő kérdésekre, és az ismeretlen fogalmakat is helyretesszük, hiszen fontos, hogy tisztában legyél a választott ablakok üvegezésének Ug-, s a profil Uf értékével, az üvegrétegrend felépítésével, a léghanggátlással, a különböző színezési eljárásokkal, a profil kamraszámával, illetve beépítési mélységével, a minimálisan és maximálisan ajánlott gyártási méretekkel (elméletben minden méret legyártható, de van olyan mérethatár, ami alatt, illetve felett nem érdemes kísérletezni, mert az adott nyílászáró élettartamát csökkenti, működését negatívan befolyásolja, pl. nehezen záródik, akad), és még sorolhatnám, de ezen fogalmakra a későbbiekben még bővebben kitérünk.
    Mivel a blog folyamatosan bővül, biztos előfordul majd olyan fogalom, mellyel a különböző műanyag ablakokkal foglalkozó oldalak böngészése közben találkoztál, de leírást nem találtál hozzá. Ebben az esetben a megjegyzéseknél kérdezz bátran!


    A következőkben tehát az alapvető fogalmakat próbáljuk a lehető legegyszerűbb módon - szakzsargonok nélkül- leírni.


    "U" értékek:


    Az üvegszerkezet "Ug" értéke: az üveg hőátbocsátási tényezője. Ez az érték adja meg, hogy 1 m2 felületen, 1 Kelvin fok hőmérséklet különbözet hatására hány Watt energia áramlik át az üvegen. Figyelem! Ez az érték kizárólag az üvegszerkezetre vonatkozik, tehát nem egyenlő a teljes szerkezetre vetített hőátbocsátási értékkel!

    Uf érték: A tokprofil hőátbocsátási tényezője.

    Uw érték: A teljes ablak hőátbocsátási tényezője, vagyis a profil és az üveg együttes értéke.


    Uw, eff: A teljes szerkezet hőátbocsátási tényezője (profil + üveg) a beépítést követően.


    Az "U" érték minél kisebb, annál jobb a hőszigetelés.


    Az üvegszerkezetek típusai és felépítésük:


    Mivel a nyílászárók legnagyobb felülete általában üveg, így fontos - a jó profil mellett - a megfelelő üvegtípus kiválasztása is, hiszen nagyban befolyásolja az elveszített hő mennyiségét. Az üveg kiválasztásánál figyelembe kell venni a ház építési módját, a körülményeket, mint pl. mennyire forgalmas utcára néz ablakunk, napos, vagy inkább árnyékos fekvésű az elhelyezkedése, stb.
    Manapság rengeteg féle és fajta üveg létezik, mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya. Az alábbiakban megpróbáljuk - a teljesség igénye nélkül- összefoglalni a legfontosabb és leggyakrabban előforduló fogalmakat, illetve ezek magyarázatát.


    Float üveg: Átlátszó sík üveg, mely többféle vastagságban rendelhető.


    Low-E bevonatos üveg: Float üveg, melynek egyik oldalára nemesfém-oxid réteg került, ezzel fokozva a hőszigetelő értéket, vagyis csökkenti az Ug tényezőt.


    Argon gáz töltés: Két üvegréteg közötti Argon gáztöltet, mely csökkenti a hőveszteséget, így javítja a hőszigetelési értéket.


    Kripton gáz töltés (az ára horribilis): Két üvegréteg közötti Kripton gáztöltet, mely szintén az üveg hőszigetelését fokozza.


    Katedrál üveg: Átlátszatlan, érdesen mintázott felületű üveg, mely a belátást hivatott megakadályozni. Használata célszerű olyan helyiségekben, ahol a belátást szeretnénk kivédeni, mint pl. fürdőszobai, vagy pince ablakok, üvegezett bejárati ajtók. A katedrál üveg a fényt átereszti, természetesen ennek mértéke a választott típustól is függ.


    Reflexiós üveg: Fényvisszaverő, tükröződő réteggel ellátott üveg. Nappali fénynél véd a belátás ellen, azonban fontos figyelembe venni, hogy megváltozott fényviszonyoknál a belátás is megfordul, vagyis kintről belátni, de bentről nem lehet kilátni.


    Biztonsági üveg: 2 vagy több üvegréteg összeragasztásával készül, a ragasztott üvegek között található lamináló anyag törés esetén megakadályozza az üvegfelület szilánkosra törését, illetve nem keletkeznek éles felületek, továbbá a lamináló anyag csökkenti az üvegtábla kizuhanásának esélyét a tokprofilból.


    4-16-4 : 4 mm float üveg - 16 mm légrés - 4 mm float üveg (manapság inkább csak beltérre
    ajánlott)


    4-16-4 Low-E + Argon gáz : elöbbivel megegyező szerkezet, a fentiekben már említett Low-E
    bevonattal, illetve a két üveg között Argon gáztöltettel


    4-16-4-14-4 : 3 rétegű üveg, 3 db 4 mm-es üveggel, köztük 16, illetve 14 mm légréssel


    Biztonsági üvegezést jelentenek az ilyen, és ehhez hasonló jelölések: 3+3 ragasztott. Ez két 3 mm -es üveglapot jelent összeragasztva. Az üveg vastagságából adódóan a nyílászáró hanggátlása is javul.


    Természetesen rengeteg típusú üvegszerkezet létezik, így ezen felsorolásban nem is kívánjuk az összeset elmagyarázni, mert ezekből értelemszerűen ki lehet következtetni a többi felépítését.


    A fokozott zajvédelmi üvegek esetében az egyik üveg vastagabb a másiknál, illetve a légrés is nagyobb. Előfordul, hogy a fokozott léghanggátlással rendelkező üvegek Ug értéke minimálisan rosszabb a hagyományos felépítésű, Argon gázzal töltött szerkezetűeknél.


    pl.: 8 mm float - 18 mm - 4 mm Low-E


    Stadur vagy szendvicspanel (műanyag betét): kétoldalt 1 vagy 2 mm vastagságú kemény PVC
    borítás, közöttük extrudált polisztirol hab. Az üvegfelületek helyettesítésére szolgál, pl.
    panel lakások erkélyfalának felépítésénél (erre kerül a radiátor), illetve erkélyek
    parapetfalánál is alkalmazható. Vastagsága lehet 24, vagy 36 mm (megegyezik a leggyakrabban
    előforduló 2-, illetve 3 rétegű üvegszerkezetek vastagságával. Egy nyílászárón belül is
    lehet variálni az üveget, illetve a stadurt, tok-, vagy szárnyosztó beszerelésével.


    Üveg közötti álosztó: Az üvegszerkezet légrésébe szerelt osztóprofil, mely a látható üvegfelületet a kívánt nagyságú és formájú felületekre osztja. Több vastagságban és színben is elérhető. Mivel az osztó két üveg között helyezkedik el, így a nyílászáró tisztíthatóságát nem befolyásolja.


    Részletek...

  2. #2
    Member
    Csatlakozott
    2012 március
    Összes hozzászólás
    33
    Nem is tudtam, hogy ennyi mindennel tisztában kell lennie egy szimpla ablakcsere előtt. Korábban azt hittem, hogy csak megadjuk a méreteket a mestereknek, azok kijönnek és beteszik az új nyílászárókat. Mert javítsatok ki, ha tévednék, de amikor én a kilencvenes évek elején építkeztem, akkor ez volt a módi. Sőt, több helyen előre megvettük az ablakokat és aköré húztuk fel a falat. Régen volt, talán igaz sem volt. Hol voltak akkor még ilyen alapfogalmak?

  3. #3
    Junior Member
    Csatlakozott
    2012 március
    Összes hozzászólás
    29
    Szerintem ezekkel a fogalmakkal felesleges tisztában lennünk, ha nyílászárócsere előtt állunk. Tudja ezeket a szakember, ne mi! A szakemberek azért vannak, hogy elvégezzék a munkát és felvilágosítsák a vevőt arról, hogy melyik mit jelent, az pedig, hogy után a vevő utánanéz-e annak, hogy igazat hallott-e, az már lelkiismereti kérdés. Ha bemegyek egy számítástechnikai boltba, mert szükségem van például egy processzorra, akkor nem kell tudnom, hogy az miből készült vagy hány Gigahertzen ketyeg az órajele, mert nekem csak egy processzorra van szükségem, hogy az milyen legyen, annak az eladónak, a szakembernek kell válaszolnia majd nekem. Magyarul, ha ablakokat akarok cserélni, hadd ne kelljen már tisztában lennem azzal, hogy mi az az U érték és hasonlók.

  4. #4
    Junior Member
    Csatlakozott
    2012 március
    Összes hozzászólás
    24
    Azért vannak olyan dolgok, amelyekkel tényleg nem árt tisztában lenni egy nyílászárócsere előtt. Ezek nem feltétlenül szakfogalmak, amelyeket az ablakos mesterek alkalmaznak, hiszen azokra az átlagembernek tényleg nincs és nem is lesz szüksége, de azt azért nem árt tudni, hogy ablak és ablak között is van különbség, hiszen elég csak kifognunk egy olyan vállalkozót, akit nem a munkája vagy a kuncsaftok éltetnek, csak a pénz – tapasztalataim szerint a legtöbb ilyen és elnézést a maroknyi kivételtől –, és nyílászárók esetében akár több százezer forintot is bukhatunk. De ha nem is bukunk, hamar rájöhetünk, hogy hasonló pénzmennyiségből akár lényegesen jobb ablakokat is felszereltethettünk volna, jobb anyagösszetételből vagy jobb szigetelésűt például, ami megmutatkozott volna akár a fűtésszámlán is. Én tehát úgy érzem, hogy szelektálni kell és bármit is kívánunk vásárolni, előtte azért legalább az alapdolgokkal illendő lenne tisztában lenni.

  5. #5
    Junior Member
    Csatlakozott
    2012 március
    Összes hozzászólás
    19
    Lehet csak nekem volt piszkosul nagy szerencsém, de én az ablakcserék előtt semmiféle alapfogalmakat nem tanultam meg, még azt sem tudtam pontosan mi az a vasalat és a merevítő, meg, hogy milyen ablaküvegek léteznek. A kivitelező szerencsére mindenben felvilágosított engem, így nem volt semmiféle probléma. Én mondjuk az első perctől kezdve megbíztam benne, hiszen nem úgy állt hozzá a munkához, mint a legtöbb cég, akit megkerestem, hogy „majd kimegyünk és megnézzük”, meg „nem tudok konkrét ajánlatot mondani így”, hanem azonnal adott időpontot, jött, leültünk, megbeszéltük, átbeszéltük és most úgy érzem, hogy nagyon jó beruházást tettem, méghozzá úgy, hogy egyáltalán nem ismertem az alapfogalmakat. Szerintem ez teljesen felesleges, elégnek kell lennie, ha a szakik ismernek minden praktikát, nekünk pedig meg kell bíznunk benne, enélkül létre sem jöhet a rendes munkakapcsolat.

  6. #6
    Member
    Csatlakozott
    2012 március
    Összes hozzászólás
    32
    Szerintem is felesleges bajlódni a fogalmakkal. Ha kivitelezővel csináltatjuk, akkor oly mindegy mit is tudunk az adott témáról. Laikusok vagyunk a szakikkal szemben. Engem igazán nem is foglalkoztatnak a nagyon szakmai dolgok. Lényeg, hogy jó legyen. Amúgy meg igazándiból, ha nem alakul ki a kivitelezővel egyfajta bizalmi kapcsolat, akkor mit sem ér az egész. Ha autószerelőhöz viszem az autómat, akkor sem készülök fel rá különösebben. Megbízom benne és elfogadom a javítás, csere tényét. Általában neki sem érdeke a lehúzás. Miért lenne ez másképp ezen a téren. Ha rossz munkát végeznek vagy nem a megbeszélt áron, én át se venném. Lehet találkozni érdekes emberekkel akik valóban csak a pénzre mennek, ettől függetlenül nem hinném, hogy ez általános lenne.

    Másrészt, ha mindenből fel kellene készülnünk ahhoz, hogy ne verjenek át, akkor mindenki aki egyszer elvégezteti a munkát, előbb külön szakmát kellene csináljon hozzá. Nem is ragoznám tovább. Ha megbízunk valakiben, akkor ne szóljunk bele. Ha nem bízunk meg benne akkor jobb ha másikat keresünk és nincs probléma.

  7. #7
    Moderátor
    Csatlakozott
    2011 június
    Összes hozzászólás
    13
    NEM, NEM, ÉS NEM!

    Sajnos bizony nem árt kicsit kiművelődni előtte!

    Pl. Gery pont hogy tudnod kellene hogy hány Ghz-en ketyeg az órajele, mert onnantól kezdve nem mindennel kompatibilis.

    De az ablakoknál ajtóknál sőt redőnyöknél sem mindegy mi hogyan és miből készül.

    Ennyi erővel vegyen mindenki Dáciát mert azt mondták a reklámba meg a Dácija kerskedésbe hogy milyen jó és korszerű!

    Miért vesznek mégis többen Suzukit vagy Wolkswagent, Audit vagy akárcsak Skodát? NEM olcsóbbak!

    Talán mert tudják vagy utánna néznek hogy:
    Milyen alapanyagból, hol készül, kik gyártják,
    Mennyire tartósak,
    Mennyire takarékosak,
    Netán mekkora terük
    Mekkora a gyorsulásuk
    Mekkora sebességük
    Mennyire gazdaságosak,
    Milyen a szervizük
    Színei, komfortja
    Próbaút
    És éppen aki veszi annak ezekből mi a fontossági sorrend?

    Egy jó nyílászáró vásárlás is így dől el :
    Milyen az alapanyag, mennyire korszerű a gyártósor, mennyire precíz a minőség, referenciának beépített ablak látható-e valahol (próbaút az autónál, ott se a szalonban ketyegő mintadarab a lényeg), ki fogja szervizelni, mióta létezik a cég stb.

    - Hőszigetelés a profilnál és a csavarodási merevség, deformáció (ezt sokan nem tudják) - amin múlik az a kamraszám, és a négy sarok egyidőben történő heggesztési pontossága
    - Hőszigetelés üvegnél - nagy felület ezért fontos az üvegezés vastagsága, bevonata, rétegei száma, töltöttsége, sőt még az sem mindegy hogy milyen anyagú üveg távtartó van két üveg közt a jobb jelentősen javít a hőszigetelésen
    - Páraképződés az üvegen - távtartó anyaga javíthat télen az üveg alján megjelenő belső pársodáson valaint az üveg széleinek szárnyba illesztett mélysége
    - Merevebb tartósabb szerkezet - profil merevítő horgany acél pl. minnél többször hajlított és vastagabb annál tartósabb.
    - Működtethetőség - vaslat típusa, teherbírása, robosztussága, és nagyon fontos a többirányú könnyű állíthatósága
    - Beszerelés, szervíz stb.
    - biztonsága, betörésvédelme
    - választható színek formák üvegezések stb.

    Tehát akinek mindegy hogy vasorrú bábába oltott gonosz boszorkányt veszi el feleségül vagy inkább mondjuk egy hastáncosba oltott Natalia Oreirot, Angelina Jolival keresztezve, az ne is nézzen utánna, annak nem kell semmit tudnia, mehet bekötött szemmel nősülni vagy akár autót venni ugyanúgy.

    Ablakért meg hívjon fel azonnal minket, megveheti tőlünk az ablakok "Jaguárját" potom 30millióért! ))

    http://www.ablakmajor.eoldal.hu/
    Utoljára módosítva: ablakos által : 2012 máj. 11. 17:37

Hozzászólás szabályai

  • Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •